The 14th Annual Helpmann Award have wrapped up at the Capitol Theatre Sydney.
The incredible Cassie Tongue was on site at the Helpmann Awards, live tweeting and instagramming the ENTIRE night and we have a special storify blog of Cassie’s work here.
Check out the full list of Helpmann Award Winners below! Congratulations to all winners and nominees for 2014.
The King & I
Opera Australia & John Frost
Angels In America
Belvoir
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Chroma
The Australian Ballet
Roger Kirk
The King & I
Opera Australia & John Frost
Nick Schlieper
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Pietari Inkinen
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Iain Grandage
When Time Stops
Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre
Gabriela Tylesova
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Michael Waters
The King & I
Opera Australia and John Frost
Hunters & Collectors
Hunters & Collectors, Frontier Touring and Roundhouse Entertainment
Bluesfest Byron Bay 2014
Bluesfest
Bruce Springsteen & The E Street Band 2014
Bruce Springsteen & The E Street Band & Frontier Touring
Neil Armfield
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Jacqueline Dark
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Christine Goerke
Elektra
Sydney Symphony Orchestra
Warwick Fyfe
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Terje Stensvold
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
The Jerusalem Project
Melbourne Recital Centre and Sydney Opera House
Royal Concertgebouw Orchestra
Arts Centre Melbourne, Perth Concert Hall, Queensland Performing Arts Centre and Sydney Opera House
Julia Lezhneva
Julia Lezhneva with the Tasmanian Symphony Orchestra
Hobart Baroque
Sam Simmons
Sam Simmons – Death Of A Sails-Man
Token Events
Sarah Ward
yana Alana Between The Cracks
Ebony Bott at fortyfivedownstairs
Stephanie Lake
A Small Prometheus
Melbourne Festival, Arts House and Insite Arts
Charmene Yap
‘2 in D Minor‘ as part of ‘Interplay‘
Sydney Dance Company
James Vu Anh Pham
247 Days
Chunky Move
Whelping Box
Branch Nebula, Matt Prest & Clare Britton, produced by Intimate Spectacle & Performing Lines, presented by Performance Space & Arts House
Jack Charles vs The Crown
Ilbijerri Theatre Company
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia
Michael Kantor
The Shadow King
Malthouse Theatre in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals – Adelaide Festival, Brisbane Festival, Melbourne Festival, Perth International Arts Festival and Sydney Festival.
Robyn Nevin
Angels In America
Belvoir
Cate Blanchett
The Maids
Sydney Theatre Company
Luke Mullins
Waiting for Godot
Sydney Theatre Company
Richard Roxburgh
Waiting For Godot
Sydney Theatre Company
Andrew Hallsworth
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Dean Bryant
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Heather Mitchell
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Verity Hunt-Ballard
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Reg Livermore
Wicked
Marc Platt, David Stone, Universal Pictures, The Araca Group, Jon B. Platt, John Frost
Craig McLachlan
Richard O’Brien’s The Rocky Horror Show
Howard Panter for Ambassador Theatre Group & John Frost
Rosemary Myers
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South
Oliver Tompsett, acclaimed for his roles on the West End, is set to portray William…
Andrew Barth Feldman and Sarah Hyland are set to join the off-Broadway production of 'Little…
Following huge acclaim and sold-out seasons in London as well as an extensive tour of…
Australian poker players are a sight, in poker tournaments and high stakes games worldwide showcasing…
Margaret Court Arena (MCA) will undergo a transformation from tennis arena to a grand opera…
In musical theatre, costume design can express as much as, if not more, than other…