It’s time! At bright and bustling centres across Australia, theatre crowds gathered tonight to hear the announcement of the prestigious Helpmann Award nominees for 2014. Check out the full list below. Did your favourites get a look-in? Who do you think will take home prizes on the night?
Catherine Martin
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Gabriela Tylesova
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Gabriela Tylesova
The Turk In Italy
Opera Australia
Roger Kirk
The King & I
Opera Australia & John Frost
Geoff Cobham
Pinocchio
Windmill Theatre and State Theatre Company of South Australia
Matt Scott
Nixon In China
Victorian Opera
Nick Schlieper
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Nigel Levings
The King & I
Opera Australia & John Frost
Andrew Worboys
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Fabian Russell
Nixon In China
Victorian Opera
Nicolette Fraillon
Cinderella
The Australian Ballet
Pietari Inkinen
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Best Original Score
David Chisholm
The Bloody Chamber
Malthouse Theatre
David Page & Paul Mac
‘Blak’
Bangarra Dance Theatre
Iain Grandage
When Time Stops
Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre
Jethro Woodward
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia
Nick Wales
AM I
Produced by Shaun Parker & Company in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals, Sydney Festival, Adelaide Festival and Melbourne Festival.
Brian Thomson
The King & I
Opera Australia & John Frost
Gabriela Tylesova
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Jonathan Oxlade
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia
Robert Cousins
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Jessica James-Moody
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Jethro Woodward
The Bloody Chamber
Malthouse Theatre
Michael Waters
The King & I
Opera Australia and John Frost
Tony David Cray
Handa Opera on Sydney Harbour Madama Butterfly
Opera Australia
Tame Impala
Tame Impala & Chugg Entertainment
Australian Chamber Orchestra featuring The Presets
Australian Chamber Orchestra,The Presets, Destination NSW and Sydney Opera House
Hunters & Collectors
Hunters & Collectors, Frontier Touring and Roundhouse Entertainment
Flume – Infinity Prism Tour
Flume, Future Classic, Lunatic Entertainment & Chugg Entertainment
Bluesfest Byron Bay 2014
Bluesfest
Vivid LIVE
Destination NSW and Sydney Opera House
Laneway Festival 2014
Lunatic Entertainment & Chugg Entertainment
The Falls Music & Arts Festival
Ash Sounds Pty Ltd
The Mrs Carter Show World Tour starring Beyonce
Beyonce & Live Nation
Eddie Vedder
Eddie Vedder & Chugg Entertainment
Bruce Springsteen & The E Street Band 2014
Bruce Springsteen & The E Street Band & Frontier Touring
The Truth About Love Tour
P!nk & Live Nation
Chas Rader-Sheiber
Orlando
Hobart Baroque
Neil Armfield
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Roger Hodgmann
Nixon In China
Victorian Opera
Simon Phillips
The Turk In Italy
Opera Australia
Eva Jinhee Kong
Nixon In China
Victorian Opera
Jacqueline Dark
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Miriam Gordon-Stewart
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Christine Goerke
Elektra
Sydney Symphony Orchestra
Emma Matthews
The Turk In Italy
Opera Australia
Jessica Pratt
La Traviata
Victorian Opera
Kathryn Lewek
Orlando
Hobart Baroque
Andrew Collis
Cinderella
Opera Queensland
Daniel Sumegi
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Mario Bellanova
La Traviata
State Opera of South Australia, New Zealand Opera, Opera Queensland
Warwick Fyfe
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Barry Ryan
Nixon In China
Victorian Opera
Riccardo Massi
La Forza del Destino
Opera Australia
Stefan Vinke
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Terje Stensvold
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
Yonghoon Lee
Tosca
Opera Australia
The Turk In Italy
Opera Australia
The Melbourne Ring Cycle
Opera Australia
La Traviata
State Opera of South Australia, New Zealand Opera, Opera Queensland
Nixon In China
Victorian Opera
The Jerusalem Project
Melbourne Recital Centre and Sydney Opera House
Tokyo String Quartet
Musica Viva Australia
Akademie fur Alte Musik Berlin
Sydney Festival
Murray Perahia in Recital
Sydney Symphony Orchestra
Royal Concertgebouw Orchestra
Arts Centre Melbourne, Perth Concert Hall, Queensland Performing Arts Centre and Sydney Opera House
Bach Christmas Oratorio
Australian Chamber Orchestra
War Requiem
Sydney Symphony Orchestra
Asher Fisch Conducts and Plays Mozart
West Australian Symphony Orchestra
Andreas Scholl
Andreas Scholl sings Vivaldi
Australian Chamber Orchestra
Julia Lezhneva
Julia Lezhneva with the Tasmanian Symphony Orchestra
Hobart Baroque
Mariss Jansons
Royal Concertgebouw Orchestra
Arts Centre Melbourne, Perth Concert Hall, Queensland Performing Arts Centre and Sydney Opera House
Murray Perahia
Murray Perahia
Melbourne Recital Centre in association with Sydney Symphony Orchestra
Ronny Chieng
Chieng Reaction
Century Entertainment
Sam Simmons
Sam Simmons – Death Of A Sails-Man
Token Events
The Boy With Tape On His Face
The Boy With Tape on His Face: More Tape
Live Nation & Gag Reflex
Tom Gleeson
Tom Gleeson – Quality
Token Events
Jerick Hoffer (as Jinkx Monsoon)
The Vaudevillians starring Jinkx Monsoon
Strut & Fret Production House
Lady Rizo
Lady Rizo
Presented by Adelaide Cabaret Festival and Sydney Festival
Sarah Ward
Yana Alana Between The Cracks
Ebony Bott at fortyfivedownstairs
Tommy Bradson
REG
Adelaide Cabaret Festival
Sadeh21
Adelaide Festival & Perth International Arts Festival
Bolshoi Ballet – The Bright Stream
Queensland Performing Arts Centre
Chroma
The Australian Ballet
Ballet At The Quarry: Radio and Juliet
West Australian Ballet
Daniel Jaber
Nought
Australian Dance Theatre
Garry Stewart
Monument
The Australian Ballet
Natalie Weir
When Time Stops
Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre
Rafael Bonachela
Les Illuminations
Co-commissioned by Sydney Dance Company and Sydney Opera House
Stephanie Lake
A Small Prometheus
Melbourne Festival, Arts House and Insite Arts
Charmene Yap
‘2 in D Minor’ as part of ‘Interplay’
Sydney Dance Company
Dalisa Pigram
Gudirr Gudirr
Produced by Marrugeku. Presented by Sydney Festival
Fiona Evans
Onegin
West Australian Ballet
Lucinda Dunn OAM
Manon
The Australian Ballet
Andre Santos
Russell Kerr’s Peter Pan
West Australian Ballet
Daniel Gaudiello
Cinderella
The Australian Ballet
James Vu Anh Pham
247 Days
Chunky Move
Kimball Wong
Nought
Australian Dance Theatre
Opus
Circa. A Nuits de Fourvière production/ Département du Rhône, coproduced with Les Théâtres de la ville de Luxembourg, GREC Festival of Barcelona, Le Cirque-Théâtre d’Elbeuf, Dusseldorf Festival, Barbican Theatre, CACCV Espace Jean Legendre-Compiegne. This project has been assisted by the Australian Government’s Major Festivals Initiative, managed by the Australia Council its arts funding and advisory body, in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals, Brisbane Festival, Perth International Arts Festival and Melbourne Festival.
Whelping Box
Branch Nebula, Matt Prest & Clare Britton, produced by Intimate Spectacle & Performing Lines, presented by Performance Space & Arts House
A Midsummer Night’s Dream (As You Like It)
Perth International Arts Festival
Circus Under My Bed
Sydney Opera House, Melbourne International Comedy Festival, Arts Centre Melbourne, The Flying Fruit Fly Circus
G
Australian Dance Theatre
Jack Charles vs The Crown
Ilbijerri Theatre Company
Djuki Mala
Chooky Dancers
Happy As Larry
Shaun Parker & Company
Miss Ophelia
Arts Centre Melbourne and Sydney Opera House
Storm Boy
Barking Gecko Theatre Company & Sydney Theatre Company
Wulamanayuwi & the Seven Pamanui
Darwin Festival & Performing Lines
The House Where Winter Lives
Perth International Arts Festival
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia
Andrew Upton
Waiting For Godot
Sydney Theatre Company
Ivo Van Hove
Roman Tragedies
Adelaide Festival
Michael Kantor
The Shadow King
Malthouse Theatre in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals – Adelaide Festival, Brisbane Festival, Melbourne Festival, Perth International Arts Festival and Sydney Festival.
Sam Strong
The Floating World
Griffin Theatre Company
Elizabeth Debicki
The Maids
Sydney Theatre Company
Robyn Nevin
Angels In America
Belvoir
Susan Prior
Small and Tired
Belvoir
Zahra Newman
The Government Inspector
Belvoir & Malthouse Theatre
Alison Whyte
The Bloody Chamber
Malthouse Theatre
Cate Blanchett
The Maids
Sydney Theatre Company
Ursula Yovich
Mother Courage and Her Children
Queensland Theatre Company and Queensland Performing Arts Centre
Zahra Newman
The Mountaintop
Melbourne Theatre Company
Ewen Leslie
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
Sydney Theatre Company
Jimi Bani
The Shadow King
Malthouse Theatre in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals – Adelaide Festival, Brisbane Festival, Melbourne Festival, Perth International Arts Festival and Sydney Festival
Luke Mullins
Waiting for Godot
Sydney Theatre Company
Tom Budge
The Beast
Melbourne Theatre Company
Denis O’Hare
An Iliad
Adelaide Festival and Perth International Arts Festival
Luke Carroll
The Cake Man
Yirra Yaakin Theatre Company and Belvoir
Paul Blackwell
Vere (Faith)
State Theatre Company of South Australia & Sydney Theatre Company
Richard Roxburgh
Waiting For Godot
Sydney Theatre Company
Roman Tragedies
Adelaide Festival
Angels In America
Belvoir
Waiting For Godot
Sydney Theatre Company
The Shadow King
Malthouse Theatre and Melbourne Festival in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals – Sydney Festival, Perth International Arts Festival, Adelaide Festival and Brisbane Festival.
Andrew Hallsworth
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
David Atkins & Dein Perry
Hot Shoe Shuffle
David Atkins Enterprises
John O’Connell
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Susan Kikuchi
The King & I
Opera Australia & John Frost
Baz Luhrmann
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Christopher Renshaw
The King & I
Opera Australia & John Frost
Dean Bryant
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Rosemary Myers
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia
Debora Krizak
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Heather Mitchell
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Lucy Maunder
Grease
John Frost
Shu-Cheen Yu
The King & I
John Frost
Caroline O’Connor
Gypsy: A Musical Fable
The Production Company (Aust) Ltd
Lisa McCune
The King & I
Opera Australia & John Frost
Phoebe Panaretos
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Verity Hunt-Ballard
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Drew Forsythe
Strictly Ballroom
Global Creatures
Marty Rhone
The King & I
Opera Australia & John Frost
Reg Livermore
Wicked
Marc Platt, David Stone, Universal Pictures, The Araca Group, Jon B. Platt, John Frost
Russell Dykstra
The Lion King
Disney Theatrical Productions
Craig McLachlan
Richard O’Brien’s Rocky Horror Show
Howard Panter for Ambassador Theatre Group & John Frost
Josh Quong Tart
The Lion King
Disney Theatrical Productions
Martin Crewes
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
Matt Hetherington
Dirty Rotten Scoundrels
James Anthony Productions
Strictly Ballroom The Musical
Global Creatures
Richard O’Brien’s Rocky Horror Show
Howard Panter for Ambassador Theatre Group & John Frost
Sweet Charity
Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.
The King & I
Opera Australia & John Frost
Jason De Santis & Eamon Flack
Wulamanayuwi & the Seven Pamanui
Darwin Festival and Performing Lines
Tom E Lewis and Michael Kantor
The Shadow King
Malthouse Theatre in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals – Adelaide Festival, Brisbane Festival, Melbourne Festival, Perth International Arts Festival and Sydney Festival.
Tom Wright
Black Diggers
Produced by Queensland Theatre Company and Sydney Festival in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals. Presented by Sydney Festival, Brisbane Festival, Queensland Theatre Company and Queensland Performing Arts Centre.
Rosemary Myers
Pinocchio
Windmill Theatre & State Theatre Company of South
Neil Armfield’s critically acclaimed opera Watershed to premiere at the Sydney Opera House Date: 14…
It was announced today by Australian Musical Theatre Festival artistic director, Tyran Parke that Australian…
The legendary Joanna Lumley will embark on her first ever live tour of Australia, Me…
Audra McDonald, revered for her transcendent performances on Broadway and beyond, is set to enchant…
Monologue writing is an integral part of solo performances for theatre. The reason is that…
Aussie Theatre has 2 x double passes to giveaway to PARADE - Sydney on Friday…